Vă invit să citiţi un text interesant realizat de Institutul de Cercetare a Calităţii Vieţii al Academiei Române. Documentul, destul de stufos, vine cu cîteva concluzii pe care cineva de la Cotroceni ar trebui să i le traducă ştim-noi-cui. Pentru că aici sunt opinii ştiinţifice, precise, exacte, din laboratoarele Academiei. Să n-o mai lungim, zic. Uite ce scriu academicienii:
March 21, 2011
Si ce daca stiu sa scrie ? Analfabetii nu stiu sa citeasca…
March 21, 2011
studiul nu e al academiei, ci a unor indivizi care lucreaza acolo. invocarea maretului spirit stiintific al academiei e un sofism. al autoritatii. oricum in maretele grafice nu am gasit o vorba despre adevaratele cauze ale problemei, nivelul productivitatii sau al libertatii economice
March 22, 2011
academia romana…bun. e intesata de oameni foarte valorosi, fara tăgadă, insa marea majoritate nu mai au treaba cu cercetarea. s-au plafonat si multumit cu acel caldicel ce pute de care vorbea ieri fumurescu.
March 22, 2011
Adevararele cauze ? Nu sunt mentionate de un raport al Academiei,deoarece sunt dezonorante pentru Romania: suntem condusi de semi-docti,fara cunostinte elementare de economie,relatii politice internationale,administratie publica etc,prea limitati pentru a realiza ca trebuie sa se consulte cu specialisti pe probleme si sa tina cont de recomandarile lor.Consilierii reprezinta o armate de alti semi-docti “dupa chipul” celor care i-au numit.Deasemenea lipsa de educatie,de pregatire,diplomele de fatada determina o alta cauza a situatiei dezastruoase a Romaniei: lipsa coloanei vertebrale (vezi lipsa de reactie din ultimele zile),lipsa totala a rusinii si a simtului masurii in a folosi banii contribuabililor in folos propriu sau in folosul unui partid din coalitia de guvernare.Cu fondurile UE nu le prea merge,dar nu e nici o problema: daca nu le “merge strategia” renunta la fonduri si se concentreaza pe contrabanda.